Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Saçmalığı

hiç teknik konulara girmeden durumu kısaca özetleyecem. bir suç işlediniz ve suçlu bulunarak maximum 2 yıl hapis cezası ile cezalandırıldınız diyelim. eğer daha önceden kesinleşmiş bir cezanın yoksa, yani siciliniz temiz ise verilen bu hükmün açıklanması geri bırakılıyor. yani devlet baba size diyor ki; “gardaş ben sana 1 yıl 6 ay hapis cezası verdim vermesine de senin sicilin temizmiş. bir 5 yıl kadar gözüme gözükme yoksa hükmü açıklarım bu cezayı da çekersin yeni işlediğin suçun cezasıyla” umarım anlatabilmişimdir.

tamam bu gayet başarılı bir düzenleme diyor olabilirsiniz. evet buraya kadar haklısınız. fakat sıkıntı bundan sonra başlıyor. eğer ceza aldınız ve hükmün açıklanması geri bırakıldı fakat siz aslında hiç ceza almamanız gerektiğini düşünüyorsanız, işbu karara ilişkin itirazda (temyiz değil bak) bulunmanız gerekiyor. itirazda bulundunuz ve itirazınız haklı görülmediğinde ise size verilen ama açıklanması geri bırakıldığı için yüzünüze okunmayan hüküm açıklanıyor ve hapis cezasını yatmak zorunda kalıyorsunuz. yani aklanmak isteseniz dahi bu itiraz yoluna gitmeniz oldukça sakıncalı. çünkü biliyorsunuz bizim hukukumuzda aslolan neyin gerçek olduğu değil, neyi ispat edebileceğiniz.

işte tam da bu yüzden çok sevgili hakimlerimiz de zaten itiraz edilemeyeceği düşüncesi ve zaten içeriye girip yatmayacak ki vicdan mastürbatörü ile habire hükmün açıklanmasını geri bırakmaktalar. oysa belkide bu suçtan beraat etmesi gereken sanık, 5 yıl içerisinde işleyeceği ikinci bir suçtan dolayı hem bu müesseseden bir daha yararlanamayacak hem de cezasını katmerli çekecek. işte bu ayrıntı ise hep görmezden geliniyor.

bir avukat olarak bizim yapmamız gereken ise, durumu müvekkile bütün ayrıntı ve ihtimalleri ile anlatıp; onu itiraz etmemeye ikna etmek olmalı ne yazık ki. sonradan neden itiraz edilmedi dememeleri için de itiraz süresi içerisinde kendilerinden itiraz edilmesini istemediklerine ilişkin imzalı bir kağıt almak gerekiyor. eğer bunu da alamıyorsanız, kendisine en hızlı ulaşabileceğiniz ispat edilebilir kanal ile (noterden ihtar tercihimdir) durumu anlatın ve kendisine itiraz talimatı vermesi için süre verin. süre sonunda sessiz kalırsa da susmasına bağlanan sonucun (temyizin aksine) itiraz edilmeme olarak anlaşılacağını belirtin. sorumluluğu üzerinizden atın anlayacağınız.

bir hukuki saçmalığın daha sonunu geldik. inşallah başka bir saçmalıkta görüşmemek üzere, hoşçakalın…