[ÇÖZÜLDÜ] UYAP Mevzuat ‘uyapmevzuat’ geçerli bir kısa dosya adı değil hatası

eğer siz de benim gibi mevzuat programlarına para kaptırmak istemeyen iflah olmaz bir cimri iseniz muhtemelen Google üzerinden buraya gelip bu yazıyı okuyorsunuz demektir.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/ adresinden UYAP_Mevzuat_Setup.msi isimli Uyap Mevzuat programını saatlerce süren bekleme sonucunda bilgisayarınıza indirip, tam kurmaya çalıştığınız sırada ‘uyapmevzuat’ geçerli bir kısa dosya adı değil şeklinde aşşağılık bir hatayla karşılaşıp kurulumu tamamlayamadıysanız okumaya devam edin çünkü az sonra nasıl çözeceğinizi anlatacağım;)

bütün interneti taradım bu sorunun çözümüne ilişkin en ufak bir yardım kaynağı bile bulamadım, fularımı takıp tekrar baktım mamafih yine bulamadım. nihayetinde hem web sayfama hit/trafik çekmek hem de Google aramalarında üst sıralarda yer almak için (SEO) işbu yazıyı kalema alma gereği duydum.

kötü kodlanan her program düzgün çalışmadığı gibi, neden düzgün çalışmadığı hususunda da dışarı pek bilgi (debug) vermez. dolayısıyla kurulum esnasında neden bu hatayı aldığımızı anlamak için 5 saatten fazla bir vaktimi ayırdım sağolsun T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi yetkilisi kardeşlerimiz sayesinde. özetle; kurulum dosyası bilgisayarınızda D diskini veya D partitişını (partition) aradığı ve bulamadığı için kurulma geçemiyor, çünkü kendisini kurmak istediği yer D bölümü ve D bölümünün bulunamaması halinde (panic state) programın ne yapacağı kararlaştırılmamış.

programı bilgisayarınızda çalıştırmak için hard diskinizi formatlayıp D bölümü oluşturmalısı… şaka şaka, sakın ha formatlamayın 😀 Zaten D muhtemelen CD/DVD sürücünüze tanımlı olduğu için yeni yaratacağınız partitişın veya takacağınız bellek (usb vs) muhtemelen E olacak, dolayısıyla format veya format atmaksızın yeni birim eklemek faydasız.

yapmanız gereken indirdiğiniz UYAP_Mevzuat_Setup.msi isimli kurulum dosyasını bir hexeditor yardımıyla açıp bir kaç byte kod değiştirmek. (Benim favori hexeditorum XVI32) gözünüz korkmasın ama bundan sonra yola atlarla devam ediyoruz.

hexeditoru çalıştırıp gelen karesel tarlaya UYAP_Mevzuat_Setup.msi isimli dosyayı sürükleyip bırakın. gelen binlerce bytelik anlamsız veri gözünüz korkutmasın:) daha sonra çoğu hexeditor programı için geçerli olan ctrl + f komutu ile arama penceresini açın. gelen kutucuğa D:\UYAP yazıp arayın. Çıkan ilk ve tek sonuçtaki D‘yi C olarak değiştirip ctrl + s komutuyla dosyayı kaydedin. Sonrasında ise UYAP_Mevzuat_Setup.msi isimli dosyayı çift tıklayarak kuruluma başlayın.

peki “neden kardeş bizi bu kadar yoruyorsun, şu düzenlediğin UYAP_Mevzuat_Setup.msi isimli dosyayı paylaşsana direk” diye aklanızdan geçiriyorsanız? Buna da bir cevabım var: Telif hakları…

merak etmeyenler devamını okumasın, işin teknik yanı aslında trajı-komik. koskoca devletimiz kendi kodladığı programın kurulum aşamalarına hexeditorle müdahale edebilecek güvenlik açıkları barındırıyor. Kod içerisinde D:\UYAP parametresinin “plain text” yani “anlaşılabilir metin” olması, D‘yi C olarak değiştirdikten sonra exe dosyasının imzasız ve/veya mda5 checksum vb hesabı yapmaksızın çalıştırılabilmesi (force-execute), koda dışarıdan yetkisiz olarak müdahale edebiliyoruz. ne garip di mi?

tanışmak isteyen bayan meslektaşlar instagram dm’den yürüyebilirler, erkek meslaktaşlara ise bol şans diliyorum (swh)

not: partitişın değil partişın biliyorum ama partitişın demesi daha zevkli 😉