Chewbacca Defence

chewbecca defansın; ufak bir google araması ile tarihçesini, nereden türetildiğini vs öğrenebilirsiniz. basit mevzulara girmeyecem. asıl değinmek istediğim konu bunu meslekte nasıl kullanıp değerlendirebiliriz? tabi işin ucunda trol-avukat olmak da var.

kısaca çevbeka savunmasının mantığına değinelim. size yöneltilen bir iddiayı -evleviyet olmaksızın- başka bir iddia ile çürütmeye çalışmak. mesela şu diyalogla pekiştirelim:
-adamlar çalıyorlar
-ama duble yollar?

yukarıdaki “ama duble yollar” ifadesi aslında buradaki kullanımının dışında gerçekten güzel bir savunma olabilir mesela;
-vergiler çok ağır
-ama duble yollar

fakat ilk örnekteki kullanımı tatmin edici olmaktan gayet uzak. verilen yanıt gerekçeden öte adeta bir “üst örtme” hamlesi. işte ilk örneğimiz çevbeka defansın ta kendisi. en azından gavurlar öyle diyor.

şimdi gelelim çevbeka savunmasını iş hayatımızda kullanıp kullanamayacağımıza. ilk örnekteki gibi doğrudan bir giriş sizi hakimin önünde bir trole dönüştürebilir. onun yerine daha sinsice hareket etmekte fayda var. misal; davalı olduğum bir ölene kadar bakma akdinin muvazaa sebebiyle iptali davasında dilekçeme “öncelikli olarak altını çizmek isterim ki müteveffa muris işbu davanın açılmasından 13 gün önce vefat etmiştir.” şeklinde başlayarak hakimin dikkatini “karşı tarafın iddialarına vereceğim yanıtlardan” çok karşı tarafın maddi kaygısına çekmeye çalıştım. akabinde ek psikolojik harekatlarla bu fikrin altını hakimin bilinçaltına yerleşmesi için çaba sarfettim.

şüphesiz yukarıda yapmış olduğumu, mahkeme huzurunda yağmaya çalışsaydım, niyetim anlaşılabilirdi. gerçi denemedim bilemiyorum ama tahminim bu yönde.

illa siz de farkında olmadan çevbaka savunması yapmışsınızdır. ama size önerim bunu bilinçli bir algı yanıltması tekniği olarak daha planlı uygulayın. akabinde olanı biteni çekirdeğinizle izlemeye koyulun.

avukat ali beyaz cezaevinden bildirdi 😉