Boşanma Davalarında “Mustafa Hakkında Her Şey” Eşiği

bugün yine hukuki bir yazı ile birlikteyiz. aslında yazı hukuki olmaktan ziyada sosyolojik tespitler barındıran bir yorum yazısı ama mesleği de ilgilendiriyor, en azından ben öyle düşünüyorum.

boşanmada kusur tayini önemli konuların başında yer alıyor biliyorsunuz. zira daha az kusurlu tarafın maddi, manevi tazminat alabilmesi mümkün. peki “daha az kusurluluk” kavramındaki “daha” kime ve neye göre, hiç düşündünüz mü?

gözlemlediğim kadarıyla, hakimlerimiz ya kendileri ya da yakınen tanıdıkları üzerinden empati kurarak daha kusurlu tarafı tespit etmeye çalışıyorlar. dolayısıyla önemli derecede hakkaniyete aykırı ve vicdan yaralayıcı bir durum söz konusu değilse, tamamiyle kararı veren hakimin kişilik özellikleri, mesleki deneyim ve alışkanlıkları davanın seyrine yön veriyor.

gelelim bunun Mustafa Hakkında Her Şey filmi ile ne ilgisi olduğuna. filmi izlemeyenler buradan itibaren ayrılabilirler. izleyenler ise ne demek istediğimi anlayacaklardır. filmde Mustafa mükemmeliyetçi bir adam, eşi ise onun bu mükemmeliyetçiliğine katlanmak zorunda kalmak dışında mükemmel bir hayata ve mutlu bir aileye sahip. maddi güç anlamında da buzlu madem düzeyinde zengin oldukları söylenebilir. Mustafa da eşi de birbirlerini gerçekten seven kimseler. fakat ne oluyorsa hatun kişi gidiyor alelade bir taksici ile aldatıyor bizim Mustafayı. (alelade dediğime bakmayın taksici Nejat İşler ve taksi kapsını hiçbir taksicinin kullanmadığı kadar etkili kullanabiliyor) Sonrasını merak edenler izlesin.

filmi anlattım ama hala bağlantıyı kurmadım, farkındayım. filmi her izlediğimde Mustafayı haklı bulduğum halde, filmi izleyen çevremdeki bütün hatunlar Mustafayı haksız bulmaktalar. konuyu tartışmaya geldiğimizde ise Mustafanın mükemmeliyetçiliğinin ve işkolikliğinin katlanılmaz seviyede olduğunu, bu ilgisizliğin bir kadın için yıkım olduğunu, özellikle seven bir kadın için çok daha ağır olduğunu, bu tavırların genelinin hatunu başka kimselerde mutluluğu aramaya ittiğini, sonuç itibariyle kadının aldatmada, mustafanın ise geri kalan herşeyde haksız olduğunu ve aldatmanın sebebinin mustafanın hareketleri olduğunu belirtmekteler.

bu yazıyı yazmamın amacı kimin haklı yada haksız olduğunun tespiti değil aslında. haklı yada haksızlığın belirlenmesinde karar vericilerin cinsiyetinin ve duygu ve düşünsel yapısının bile bu möhim karar üzerindeki etkisi. işte bu yüzden haklılığı konusunda farklı yorumlamalara maruz kalabilecek özellikle bağyan müvekkillere mustafa hakkında her şey eşiğini anlatmak durumunda kalıyorum.