2022 yılında Hukuk Fakültesi tercih edilir mi?

Üniversite tercihi yapacaklara 2012 yılında hukuk fakültesinden mezun olmuş biri olarak tavsiyemdir.

2012 yılında üniversiteden mezun olduğumda avukat sayısı görece az olduğundan rekabet etme, piyasada tutunma şansımız vardı. Çok büyük bir sıkıntı olmadığı sürece benim dönemimde mezun olanlar, mesleğini rahat şekilde idame ettirip insan onuruna yaraşır bir kazanç sağlayabilmekteler. Hatta aynı dönem üniversite mezunu bir çok kesime göre çok daha iyi durumdalar.
Ama bu sene tercih yapacak olsaydım kendi adıma, kesinlikle hukuk yazmazdım. Bunun en önemli sebebi şu anki avukat enflasyonu daha doğrusu arzı… Mesleğe başladığımdaki mevcut avukat sayısı şimdi bir katı aşkın katlandı. Artık sayıca çok fazlayız arkadaşlar ve fazlalık kalite ya da rekabet getireceği yerde; avukat intiharları, göç, asgari ücretle çalışma hatta daha altına çalışma, gayri etik iş yapma gibi olumsuz sonuçlar getirdi.

Artık benim mezun olduğum dönemdeki gibi orta-düşük gelirli bir aileden gelip avukatlık yaparak geçim sağlamak pek mümkün değil. Ofis açmak, ofisi döndürmek, toplumun anlamsız ve saçma bir şekilde avukattan beklediği lükste yaşamak ciddi bir maliyet getirmekte. Hakim-savcılığı zaten unutun, belki 2023’ten sonra, ki o da kesin değil. O yüzden sırf etikete ve sıfata, AVM’lerde aranmama, silah taşıma, AV plaka sahibi olma, pandemide sokağa çıkabilme, kontrol noktalarından transit geçme vb. ilk bakışta yaşınıza cazip görünen ama aslında önemsiz şeylere kanıp hayatınızı mahvetmeyin.

Anne-babalar… Avukat anne ve babası olacaksınız diye geleceği pek de parlak görünmeyen avukatlığa mecbur etmeyin çocuğunuzu. Ha maddi durumunuz iyiyse ve sadece etiket sahibi olması için bu tercihi yaptırıyor veya yapmasına göz yumuyorsanız diyecek bir şey yok. Ama amacınız ve beklentiniz çocuğunuzun ileride kendi ayakları üzerinde durabilmesi ise hukuk doğru bir tercih gibi görünmüyor ne yazık ki.

Ülkede yetişmiş, eğitimli insanların sistematik bir şekilde ne denli yıpratılmaya çalışıldığı ve yıpratıldığı zaten ortada. Bundan doktorlar vb. meslek grupları gibi avukatlar da nasiplerini aldılar. Avukata yönelik şiddet hiç olmadığı kadar yaygınlaştığı gibi artık ne yazık ki toplum tarafından da kanıksandı. Her yıl en az bir kaç defa öldürülme, 4-5 defa da intihar olayı görüp duyar olduk. Yani o umduğunuz saygınlık da artık pek kalmış değil. Tabi bunda ekonomik koşullar yüzünden kapı kapı gezip deyim yerindeyse istemeyerek de olsa neredeyse iş dilenmek mecburiyetinde kalan meslektaşlar ile para kazanmak uğruna mesleki etiğini ve kamu görevi ifa ettiğini göz ardı ederek bir avukattan beklenmeyecek şekilde hareket eden meslektaşların yani bizim bir çoğumuzun da payı yok değil.

TL,DR; Güzel para kazanma, garanti iş sahibi olma, saygınlık kazanma gerekçeleriyle hukuk yazılmamasını öneriyorum. Sadece etiket beklentisi varsa tercih sizin.

Anahtar kelimeler: 2022 yılında hukuk okunur mu?, 2022 yılında hukuk tercih edilir mi?