30 Mayıs 2018 – Yeni Nesil Dolandırıcılık

Mayıs ayında ilçemizde ilginç dolandırıcılık olaylarına tanık oldum ve bu hususta halkımızı bilgilendirmek adına bu yazıyı kaleme alıyorum. Ticari itibar kaygısı vs dolayısıyla isim vs belirtmeden anlatmaya çalışacağım.

İşyerinize ya da cep telefonunuza bir arama geliyor. Arayan kişi düzgün Türkçesiyle size tanınmış esnaflardan biri olduğunu ve kendisine para vs lazım olduğunu, parayı almak için birini göndereceğini söylüyor. Biraz sonra işyerinize küçük bir çocuk geliyor ve kendisini filan kişinin gönderdiğini söyleyerek parayı alıyor.

Gel zaman git zaman parayı geri ödemeye esnafın yanın kimse gelip gitmiyor. Esnaf da kendisine ismi verilen esnafı arayıp parasını geri istiyor haklı olarak. Sonuçta durum ortaya çıkıyor. Güvenlik kamerasından parayı almaya gelen aracı küçük çocuğu buluyorsunuz ancak şikayet etmeye kıyamıyorsunuz. Çocuğa kendisini kimin yolladığını sorduğunuzda da sizi isim veriyor vermesine de, verdiği isim kesinlikle inkar ediyor. Siz de verilen paranın azlığı, esnaf olmanız, karakol adliye vs uğraşmak istememeniz dolayısıyla olayın peşine düşmüyorsunuz. Olan 3 kuruş para için ismi kullanılan esnafa oluyor.

Peki çözüm ne? Çözüm akıllı ve ayık olmak. Sizden her telefonla yardım isteyene yardım etmemek, iş yerinize davet edip o şekilde yardımcı olmaya çalışmak. İlla eleman yollanacaksa kaşeli-imzalı bir notla ödeme yapmak. Aksi takdirde uğramış olduğunuz zararı hakettiğiniz gibi ismi kullanulan esnafı da zor durumda bırakmış olursunuz.