29 Kasım 2017 – Pyrrhus (Pirus) Zaferi

Pirus Zaferi, Milattan Önce 280 yılında Epir ülkesinin kralı Pirus’un çok ağır kayıplar vererek Roma ordusunu yenilgiye uğratmasıdır. Günümüzde ise Pirus Zaferi; nihai zararı, görünürdeki faydadan çok daha ağır olan olaylar için kullanılan bir tabirdir. Bu başlığı seçmemin nedenini, yazı içerisinde örtülü de olsa izah etmeye çalışacam.

Bu haftaki yazım; 16 Nisan Başkanlık Sistemi Referandumunun, Anayasa Mahkemesince iptal edileceğine ilişkin söylentilerle ilgili. Abdullah GÜL’ün eski danışmanlarından birinin, bir gazetede yer alan yazısında; bu ihtimalin Beştepe ve meclis kulislerinde çokça tartışıldığı, CHP’li bir vekilin yapmış olduğu bireysel başvuru sebebiyle referandumun yakın zamanda iptal edileceği bilgisi yer aldı. Belki muhaliflerin gazını alma çabasıdır, belki de gerçektir bunu zaman gösterecek tabi.

Ancak ortaya atılan bu iddia mantıklı. Zira; 2 tur şeklinde yapılacak olan başkanlık seçimin ilk turunda, MHP’nin açık desteğine rağmen AKP adayının %50 +1 oy alıp başkan olamayacağı ortada. Sonraki hafta yapılacak olan 2. seçimde ise, muhaliflerin adayının %50’ye yakın oy potansiyeli mevcut. Yani yine AKP’nin adayının başkan olabilme ihtimali sallantıda. Dolayısıyla başkanlık sevdasından vazgeçilip, %36 oyla bile tek başına iktidar olunabilen eski sisteme dönmek akıllıca görünüyor. Zira mevcut parçalanmış muhalefet sayesinde tek başına iktidar olma ihtimali daha yüksek.

Yine, ülkeyi tek adam rejimine doğru gitmekle itham eden yabancılar ve yerlilere “bakın biz çok demokratiğiz, yargı bağımsızlığın daniskası bizde” mesajı verilmiş olunacak. Böylelikle, nihayet başkanlık sistemini savunanların da yeni yeni algılamaya başladığı “diktatörlük gerekçesiyle dış müdahale” ihtimalinin önüne geçilmiş olunacak.

Mağduriyet ise işin kaymağı. Biliyorsunuz, “Biz istedik, halkımız da bizi destekledi. Buna rağmen milli iradeye yine karşı gelindi, yine mağdur edildik” söylemi +5 puan değerinde bir iktidar item’i.* “Eyyy Anayasa mahkemesi, sen kimsin yahu?” tarzı bir söylemin, sandıklara nasıl yansıyacağı hususunda takdir sizlerin. Bu arada, sen tut mühürsüz oyları açık yasa hükmüne rağmen geçerli say, sonra da “benim mühürsüz evet oylarımı geçerli saymadılar” diye mağduriyet yarat. Ne güzel değil mi?

“E peki ne bekleniyor, iptal etsinler hemen o halde.” diyenler olabilir. Şu aşamada mümkün görünmüyor. Bunun 2 sebebi var. İlki anket sonuçlarındaki tutarsızlık. Eğer seçmen anket sonuçları lehe oranda artıyorsa, bunu iptal etmenin bir anlamı yok. Ancak anket sonuçları aleyhe şekilde azalıyorsa o zaman iptali edip daha güvenli olan eski sisteme geçmekte fayda var. Diğer sebep ise, şu aşamada yaratılacak bir mağduriyetin seçime kadar halk tarafından unutulabileceği ihtimali. Malum, seçmeni yüksek dolar kuru ve faiz oranları ile, limonatadan dahi alınan ağır vergiler bekliyor önümüzdeki günlerde.

Çok şükür ulusalcılar kadar mahir olamasak da, bugün de büyük resmi gördük, gösterdik. Bugün de emperyalistlerin oyununu bozduk, tekerlerine çomak soktuk 🙂

* İtem: İngilizcede eşya demek. Yazıdaki anlamı ise, online oyunlarda; yanında bulunduruna fazladan güç veren oyun eşyası