25 Kasım 2015 – Bu Kış Sibirya Soğukları Geliyor

Bu hafta tam da Bayırbucak Türkmen dağlarının Rus ve Esad kuvvetlerince bombalanışının medya tarafından Türk Halkına nasıl pompalandığını, (Alman ekolu) Milliyetçilerimizin ülke çapında eylem yapmak suretiyle sivil sandıkları teröristleri nasıl bilinçsizce desteklediklerini anlatacaktım. Angajman kuralları çerçevesinde bir Rus savaş jetini düşürmeyip pilotlarını teröristlere yem etmeseydik tabi.

Rusya; nüfus, coğrafi büyüklük ve askeri anlamda dünyanın en güçlü ülkelerinden, biliyorsunuz. Buna bir de sahip olduğu doğal kaynakları stratejik olarak değerlendirip koz olarak kullanması eklenince; bölgenin de hatırı sayılır ekonomik güçlerinden biri haline geliyor. Biz de kış ayları ısınmamızı sağlayan ve ağır sanayimizin de önemli enerji kaynaklarından doğal gaz ihtyacımızın %56-%60’ını Rusyadan karşılıyoruz. Geri kalanını da Azerbaycan ve İran’dan. Yani enerji anlamında Rusya’ya göbekten bağlıyız, bunun altını çizerek yaşananları yorumlamakta fayda var.

Rus lider Putin’in Antalyada yapılan G20 zirvesinde “Işid’i destekleyen G20 üyesi ülkeler var” beyanını ve Bayırbucak Türkmenlerine gittiği iddia edilen MİT tırlarında silah bulunduğunu, müdahale eden kolluk ve savcıların bir kısmının tutuklandığını tekrardan hatırlatalım, bir kenarda dursun.

Dün yaşanan hadiseye dönünce; Rus savaş jetinin, bütün uyarılara rağmen (5 dakikada 10 uyarıdan bahsediyor Türk Silahlı Kuvvetleri) angajman kuralları gereğince düşürüldüğü ilk ağızlardan doğrulandı. Uçağın düşüş ve pilotların atlayış görüntülerinin tamamı internet üzerinden, bir kısmı da TV ekranlarından verildi. Görüntüleri izlediyseniz, atlayan pilotların eli silahlı, sakallı ama bıyıksız, simsiyah kıyafetli ama sivil ve masum(!) Türkmenlerce Allah-u Ekber nidalarıyla arandığını, bulununca başlarına gelebilecekleri aklınızdan geçirmişsinizdir. Aslında çok da yorum yapmaya gerek yok; beyin yıkayan, algı yaratmaya çalışan ana-akım medyayı takip etmek yerine sosyal medyadan olan biteni takip etmek herşeyi açıkça ortaya koyuyor. Sivil öldürmesi halinde Birleşmiş Milletler önünde sorumluluğu olan Rusların, Esad güçlerinin kimleri bombaladığını vs anlamak için en ideal yol bu şu an için. Öyle Rus bayrağı sanıp Hollanda bayrağı yakmakla kurtarılmıyor ülke, olayları doğru yorumlamak lazım.

Rusya ne yaptırım uygulayacak, Uluslararası arenada “ama sınırlarımız ihlal edildi pelinsu:(” savunmamız meşru müdafaa olarak kabul edilecek mi, 1-2 gün içerisinde öğreneceğiz. Uçağın Suriye’ye düştüğünü de tekrardan hatırlatalım.

Umuyorum bir anda kendimizi istemediğimiz bir savaşın eşiğinde bulmayız. Umuyorum, Rusya’nın uygulayabileceği ağır ekonomik yaptırımlar (özellikle doğalgaz alımına ilişkin) biz masum halkı değil de bizi Ortadoğu bataklığına sürükleyenleri mahveder. Hakkımızda hayırlısı…