25 Ekim 2017 – Akşener

Geçtiğimiz hafta ilçecek yoğun bir gündeme maruz kaldık. Çok şükür hepsinin altından da, birlik ve beraberlik içinde ve Samandağ düşmanlarına göz dağı vererek kalktık.

Gelelim ülke gündemine. MHP’de parti içi devrim yapıp yönetimi ele geçiremeyen AKŞENER ve ekibi, dün uzun süredir beklenen merkez sağ tandanslı partilerini açıkladılar. Bu yazı kaleme alınırken parti ismi henüz belli değildi. Ama amblemi, özellikle okuma yazma bilmeyen AKP seçmeninden baya oy çalacağa benziyor.

Merkez sağ dedik oysa AKŞENER ve beyin takımındaki diğer muhaliflerin milliyetçi oluşu partinin MHP alternatifi milliyetçi bir parti olacağına delalet ediyordu. Fakat Pazartesi gecesi yayınlanan kurucu üyelerin olduğu listede, milliyetçi kesime nazaran merkez sağdaki isimlerin daha ağır bastığı söylenebilir. Yani kurulan bu parti sadece MHP’den değil, AKP’den de taban çalacağa benziyor.

Partinin sadece sağ seçmende değil, aynı zamanda sağ siyasette de heyecan yarattığı ortada. Ne kadar doğrudur bilinmez, mecliste yer alan MHP, CHP ve hatta AKP’li vekillerden hali hazırda bu partiye katılacak isimlerin olduğu ve bu sayının 20’yi geçeceği dedikoduları kulislerde yayılıyor. Yani AKŞENER’in partisi, daha seçim kazanmadan bile mecliste hem de parti grubu olarak temsil edilebilir. Bu, bir sonraki seçimler için partiye büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Gelelim bu partinin diğer partiler üzerindeki etkilerine. Tabi önümüzdeki haftalarda teşkilatlanacak bu partinin oy potansiyelini şimdiden kestirmek zor. O yüzden durumu ihtimalli değerlendirmekte fayda var. Öncelikle bu partinin MHP’nin tabanını büyük oranda böleceği ortada. Eğer AKŞENER ve ekibi ufak bir farkla baraj altı kalırsa, MHP de kuvvetle muhtemel baraj altı kalacaktır. MHP’li vekillerin yerini de kuvvetle muhtemel AKP’li vekiller dolduracak, AKP tek başına 330 vekile yani anayasayı tek başına değiştirebilir yeter sayıya ulaşabilecektir.

AKŞENER ve ekibinin barajı geçmesi halinde, MHP kesinlikle baraj dışı kalacak ve milliyetçi seçmenin yeni amiral gemisi bu parti olacaktır. Herhalde bu ihtimalde BAHÇELİ’nin istifası gündeme gelecektir. Bundan sonra ise AKŞENER’in partisi hızlı bir ivme yakalayarak büyümeye devam edecektir. Bu durumda AKP’nin %5 ila %10 arası bir oranda oy kaybı yaşaması mümkün hale gelecek, belki de koalisyonlar dönemi yeniden hortlayacaktır.

AKŞENER ve ekibinin başarısız olması yani barajın çok ve çok altında kalması halinde ise, MHP bir ihtimal baraj üstünde tutunmayı becerebilecek, bu sefer AKŞENER ve beraberindeki muhalifler Türk Siyasi Tarihinin tozlu sayfaları arasında yerlerini alacaklardır. Bu durum aynı zamanda, AKP’den oy çalma amacıyla kurulacak olası diğer merkez sağ partilerin de önünde ibretlik bir sonuç olarak yer alacaktır.

Meclis dağılımı böyle peki ya başkanlıkta ne olur? İşte bu durum bırakın bugünü, seçim günü bile oldukça zor cevap bulacaktır. AKŞENER’in aday olacağı iddiası, şimdiden kulislerde dolaşmakta. Kimseyi takmayıp kendi partisinin mi, yoksa EKMELEDDİN vakasındaki gibi belirli bir bloğun partiler üstü çatı adayı mı olur, zaman gösterecek. Ama her halükarda 2. tur seçimlere 2. girmesi halinde ERDOĞAN’ı sarsabileceği kuvvetli bir ihtimal.

Peki Samandağ bu yeni partiye nasıl yanaşmalı? Halkımızın sağ partilere, bilhassa milliyetçi partilere bakış açısı ortada. Pek benimsenmiyor gibi gözükse de bu yeni partinin ilçemizde teşkilatlanacağı, Samandağ siyasetini ucundan dahi takip edenlerin öngörebileceği bir sonuç. Güdülecek siyasete göre (aşırı milliyetçi bir dil kullanılmaması vs.) bu partinin ilçemiz tarafından destek görebileceği, uzak bir ihtimal değil. Ama bu desteğin, CHP ve hatta HDP’nin de gerisinde olacağı kuvvetli bir ihtimal. Bütün bunları ise zaman gösterecek.

Merkez sağ tabanın oyunun tekel konumdaki AKP’ye yaradığı bugünlerde bu partinin kurulması, kısa vadede bile çok ilginç sonuçlara yol açacakmış gibi görünüyor. Bakalım, hakkımızda hayırlısı…