20 Temmuz 2016 – Büyük Resmi Gören Ulusalcı

Biliyorsunuz kompleks durumlarda, özellikle siyasette büyük resmi görmek yani herkesin odaklandığını değil, onun altında yatan detayları farkedebilmek önemlidir. Bizde de büyük resmi görebilmenin ilk şartı ulusalcı olmaktır. Eğer ulusalcı değilseniz, istediğiniz kadar donanımlı olun cahilsinizdir(!)

Yanlış anlaşılmasın, ulusalcılık güzel şey. En kısa tanımı ile; ulusal çıkarların ön planda tutulması anlamına geliyor. Ama bizde aynı zamanda bir siyasi harekete verilen ad da bu. Büyük resmi görebilmek için tanımdakinden değil, bundan olmak gerekiyormuş evet, ben de yeni öğrendim.

Buraya kadar aklımızın bir köşesinde kalsın.

Darbe girişimi, Darbe tiyatrosu nasıl tanımlarsanız tanımlayın cuma günkü olaylarla ilgili değinilmesi gereken çok husus var. Öncelikle camiler gerçekten de kışlalarıymış. Hiçbir dini gereklilik olmadığı halde; “din elden gidiyor” havası yaratmak için halkın hassasiyetlerini kaşımak için verilen selalar; tekbirler eşliğinde sakallı ama bıyıksız, takkeli aşırı dincilerin sokağa inmesini sağladı. Emir kulu, kınalı kuzu erlerin kafalarını kestiler, linç ettiler, kemerlerle dövdüler. Ertesi gün ise darbe girişimini engelleyip, demokrasiye sahip çıkan vatandaş olarak bütün siyasi partilerden aferin aldılar. Hatta TSK bile yaptığı açıklamada, kendilerinden darbeyi engelleyen vatandaşlar olarak bahsetti. Oysa şimdi kahraman ilan edilen bu kişileri ben 3 yıl önce de görmüştüm. Yine Reyizlerinin “%50’yi zor tutuyorum” söyleminden arka alarak Eskişehirde arka sokaklarda tek başına, savunmasız bir halde bulunan bir üniversite öğrencisine sopalarla saldırmışlardı. Tanıdık geldi mi size de?

Şimdi iktidarda olanların daha 4-5 yıl önceki hitabıyla, “Fethullah GÜLEN Hocaefendi Hazretlerinin” bütün inkarlarına rağmen bu girişim kendi üzerine yıkıldı biliyorsunuz. Bunu bu şekilde kabul etmeyenler ise TV’lerde ve sosyal medyada cemaatin yani şimdiki tanımıyla FETÖ terör örgütünün destekçisi ve darbe sempatizanı kabul edilmekte. Kardeş afedersin de sen kimi Fethullahçı ilan ediyorsun? Ulan doğduğundan beri bu hareketin karşısında olan, bu adamların her türlü imkanından faydalanmamış, hatta bu adamlarca her fırsatta hakkı yenmiş (KPSS, Hakimlik & Savcılık sınavları vs) insanları; daha dün koyun koyuna ilişki içerisinde olan biri olarak utanmadan nasıl fişleyebiliyorsun? Yahu ben kendimi bildim bile cemaat benim gözümde; hak yiyen, insan kayıran, mezhepçilik yapan, dini siyasete alet edip halkın dini duygularını sömüren, maddi durumu kötü öğrencilere ikna evlerinde zulmeden, esnaftan bağış adı altında haraç toplayan bir örgüt. Şimdi 1 gecede mi kötü oldu bu cemaat de önceden okyanus ötesine gönderdiğiniz teşekkürler, selamlar yerini nefret söylemlerine bıraktı? Utanın… İnsanlara FETÖ’yü destekliyorsunuz derken utanın…

Bir de BAHÇELİ ve MHP faktörü var, gözlerden kaçmaması gereken ama detayda kalan. Adamlar HDP ile aynı metni imzalamamak için nice terör faaliyetlerinin araştırılaması önergesini, ortak meclis başkanılığı fırsatını hatta hatta kolisyon iktidarını reddettiler. Ne oldu da Cumartesi günü HDP ile aynı safta durarak aynı metni imzaladılar? Yahu madem HDP ile aynı düşündüğünüz konular oluyordu da neden bunu sürekli inkar ettiniz? “Biz de AKP’nin iktidarını istemiyoruz ama HDP ile aynı çatıda yer almayız” diye savunma yapanlar şimdi ne diyecekler? Hiç samimi gelmiyorsunuz…

Bir de Avrupa ve ABD basınında dillendirilen bir sığınma talebi iddiası var. Olaylar başladığında Tayyip ERDOĞAN, Almanyadan siyasi sığınma hakkı talep etmiş diyorlar, ne kadar doğru bilemiyorum. Google da “Erdoğan sığınma talebi” şeklinde arama yaparak ilgili iddialara ulaşabilirsiniz. Bizim medyamız nedense ısrarla değinmedi, bilginiz olsun diye ben değindim.

Peki bu darbe girişiminin kazanını kim oldu? Cevabı biliyorsunuz, evet aklınıza gelen ilk isim muhtemelen. Daha önce kendi partilisi ARINÇ tarafından Ankara’yı parsel parsel satmakla suçlanan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Rus uçağını düşüren pilotun darbede görev aldığını açıkladı. Böylece Rusyayla ilişkilerin bozulmasının suçlusu da FETÖ ilan edildi. TSK içerisinde sadece FETÖ’cü subayların değil, Cumhuriyetçi-Laik-Milliyetçi subayların da darbe teşebbüsü bahane edilerek sıkıştırıldıkları iddiaları dillendirilmekte. Hatta ertesi gün FETÖ’cü olduğu iddia edilen 2200 küsür hakim ve savcının olduğu bir liste orataya çıkarıldı. Listenin tamamı FETÖ’cülerden oluşsa bile hepsinin darbe teşebbüsüne katıldığını söylemek ne kadar mümkün? Zira biliyorsunuz darbede sadece askerler rol oynadı. Bu hakim savcılarımızın büyük bir kısmının zamanında cemaatın torpili ile mülakatı geçip hakim & savcı olmak dışında suçlanabilecekleri herhangi bir fiilleri bile yok. Yani anlayacağınız ve görüğünüz üzere; bir süredir orduda ve yargıda yapılmak istenen fakat sürekli eleştirilerle karşılaşılan herşey darbe girişimi bahane edilerek yapılabilecek.

Masum olan muhalifler değil sadece FETÖ’cüler ayıklanıyor diyelim. Bu insanları oralara yerleştirenlerden yani bizatihi kendilerinden hesap sorulmayacak mı? Basit bir “kandırıldık” açıklaması ülkeye darbeye malolacak bir kadrolaşmanın affı için yeterli midir?

Bu cadı avının yanı sıra darbe girişimin bastırılmasıyla, bütün muhalif kesimlere; ayaklanmaları halinde kimlerle karşı karşıya gelebilecekleri ve akıbetleri gösterilmiş olundu. Evet emir kulu er mehmetçiğin kafasını kesip, linç edenlerden bahsediyorum. 10 aylık çocuğun ırzıyla babasını tehdit eden, darbeci bile olsa insanları tutsak edilmişken fotoğraflayıp ifşa eden kolluktan bahsediyorum.

Yine işbu tiy… pardon darbe teşebbüsünün bastırılmasıyla yabancı ülkelere de halk desteği adı altında kendilerinin ne kadar güçlü oldukları ve dış müdahalelerle devrilemeyecekleri mesajı verilmiş oldu.

Yazım uzun oldu farkındayım. Gelelim büyük resmi gören ulusalcıya. Buradaki en masum grup bunlar. Ama yüklenmemin sebebi kendilerini seviyor ve şimdilik hala önemsiyor olmam. Bir çoğunuz kadar siyasi deneyimim yok farkındayım. Ama ABD ve PKK düşmanlığıyla iktidarın kucağına atlamak, ona yapılan her hareketi vatana millete mal etmek ne kadar makul? Darbe karşıtı olmakla, AKP ile kolkola olmak farklı şeyler. Unutmayın ki ABD ile ters düşmemiş olsalar, sizi görecekleri yok. Lütfen bu iktidar ortaklığı uykusundan bir an önce uyanın. Yoksa yarın yine ABD ile anlaşıldığında, PKK ile masaya oturulduğunda bunu izahını çocuklarınıza veremezsiniz. Ya da sustum, ben cahilim herşey en doğrusunu siz bilirsiniz.

Bu arada gelmiş geçmiş en büyük ve etkili diplomasi pornografisi olan Wikileaks, Türkiye’nin isyasi yapısı ile ilgili 100.000 yeni belge açıklayacağını duyurdu. Bakalım neler görecez daha…