15 Şubat 2017 – Neden Hayır?

Hiç yeni Anayasa değişikliği neler getiriyor, bizden neler alıp götürecek değinmeyeceğim bile bu yazımda. Zaten TV’lerde günlerdir tartışılıyor, gazeteler sayfalarca yazıp çiziyor. Sadece yapılan propagandalar üzerinden neden hayır denmesi gerektiğini kendimce izaha çalışacağım sizlere.

Hayır diyenlerin nasıl propaganda yaptıkları ortada. Yeni Anayasanın nasıl bir tek adamlık sistemi getireceği, ABD’de bile olmayan tarzda başkanının denetimini ve sorumluluğunu kendi seçtiklerine bırakan sistemin diktatörlüğe yol açacağı falan filan anlatılıyor hep. Peki ya evet diyenler nasıl propaganda yapıyorlar?

Bahçeli haftasonu yapılan parti kampında nasıl kararlar aldı bilinmez, AKP ve Cumhurbaşkanımız ise çok farklı bir şekilde propagandaya başladılar. Gönül isterdi ki, muhalefetin öne çıkardığı “tek adam argumanına yönelik, değişikliğin -tabi varsa- olumlu yönlerinden bahsetsinler. Ama öyle olmadı. Önce Başbakan Binali YILDIRIM bir mitingte, “PKK, HDP ve FETÖ hayır diyor, biz o yüzden evet diyoruz” demek suretiyle neden evet dediğini açıklayamadığı gibi hayırcılara da terör örgütleri ile kol kola olma imasında bulundu. Sonrasında Cumhurbaşkanımız ise bölücü terör örgütünün hayır diyeceğinden bahisle hayırcıları “15 Temmuzun yanında yer almak”la suçladı. Yani yeni sistem ne getiriyor vs filan yine herhangi bir somut şey duyamadık. Akabinde Bakan Bekir BOZDAĞ, “Kim hayır diyor. O zaman hayır diyenleri de bizim saymamız lazım. Şimdi HDP hayır diyor mu, CHP hayır diyor mu? Diyor. PKK hayır diyor mu? Diyor. DHKPC Hayır diyor mu? Diyor. FETÖ Hayır diyor mu ? diyor. Peki diğer terör örgütlerinin hepsi hayır diyor mu? Hepsi hayır diyor. O zaman biz vatandaşlarımıza bu meseleyi götürürken hayır diyenlere bakın bir de evet diyenlere bir bakın, karar vereceksiniz. Niçin bütün terör örgütleri örgüt üyelerini hayır için seferber ediyorlar. Türkiye’nin milli çıkarlarını PKK düşündüğü için mi hayır diyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi gelirse Türkiye daha güçlü olur demokrasi daha iyi olur diye mi hayır diyor. Şimdi DHKP-C Niye Hayır diyor Türkiye’nin Milli çıkarlar bunu gerektiriyor, Türk Milletinin geleceği bunu gerektiriyor diye mi hayır diyor? FETÖ niye hayır diyor? Ben bunu vatandaşa anlatmak zorundayım.” şeklinde bir açıklama yaparak liderlerini onaylıyor.

Görüldüğü üzere, neden evet vermemiz gerektiğine ilişkin değil, neden hayır vermememiz gerektiğine ilişkin şeyler duymaktayız. Daha TV’lerde de bol bol izlediğiniz üzere envai çeşit imam ve hocanın, dini kullanmak suretiyle cemaate evetin iyi, hayırın ise kötü olduğu mesajını vermeye çalışmasını saymıyorum bile.

Neymiş efendim PKK hayır diyormuş. Biz ülkesinin bekasını istediği için hayır diyen bizler örgütle birlikte hareket ediyormuşuz. Kardeş sormazlar mı adama, demezler mi bu PKK; Haburda düğünlerle karşıladığınız PKK, mektubunu Nevruz’da 7 okuttuğunuz APO’nun PKK’sı, Dolmabahçe ve Oslo’da masaya oturduğunuz PKK ile aynı değil mi diye? Yok FETÖ zayıf Türkiye için hayır diyormuş. Biz demokrasi için hayır verecekler FETÖ’nün izinden gidiyormuşuz. Yahu bu FETÖ; uğruna para bastırdığınız, sürekli okyanıs ötesine teşekkürlerinizi ilettiğiniz, devlet kadrolarına oluk oluk yerleştirdiğiniz FETÖ değil mi? Yani şimdi ben, hakkı FETÖ tarafından defalarca yenilmiş olan ben, kendimi bildim bileli bu örgütlere saydıran ben, bu örgütlerle ortak hareket ediyorum demek? Beni geçin, buna inanıp evet oyu verecek onbinlerce bilinçsiz seçmen var bu ülkede. Asıl hedeflenen de onların algısı.

Yani bu tarz açıklamalardan anladığım kadarıyla, Anayasa değişikliğinin bize vaadettiği herhangi bir şey yok. Ama niyet okumayla nedense hayır dedikleri iddia edilen terör örgütleriyle aynı gruba sokuluyoruz. Terör örgütlerinin hayır dediğini nerden çıkarıyorlar? Bence evet çıkmasını istemekteler. Diktatörlük gerekçesiyle “demokrasi getirecem” bahanesiyle ülkeyi dış müdahalelere açık hale getirmek isteyen örgüt, ideolojisini anti-demokratik yapıyı bahane ederek meşrulaştırmaya çalışan örgüt, koskoca meclisi değil herşeyi kontrol eden tek bir kişiyi kontrol edebileceğini düşünen dış güçler evet verir bence.

Anketler alarm veriyor anlaşılan. Bütün bu telaş bu yüzden.