15 Haziran 2016 – Chewbecca Defans ve Ermeni Soykırımı 3

Sevgili Samandağ halkının 3 yazıdır vaktini alıyorum bu Ermeni Soykırımı meselesiyle farkındayım. Bu, bu konudaki son yazım olacak ama.

Gelin önce Chewbecca defansı açıklayalım. Chewbecca savunması, dünya hukuk litaretüründe mizahi anlamda yer kazanmış bir savunma biçimidir. Wikipediadan daha ayrıntılı tanıma ulaşabilirsiniz ama kısaca, “yöneltilen iddiayı farklı bir cevapla geçiştirmek” demek. Misal;

  • adamlar yeyorlar Fuat abi
  • AMA DUBLE YOL YAPTILAR

Bu örnek en basite indirgenmiş hali. Normal ve makul bir savunmada “Ama duble yol yaptılar” cevabı, örneğin “Vergiler çok ağır Fuat abi” sorusuna yönelik verilebilir. Ama yukarıdaki örnekte bu cevabın çarpıtma amacı ile verildiği herkesçe anlaşılabilir. Yine “Adamlar yeyorlar Fuat abi” sorusuna verilecek makul cevap ya yediklerini kabul etmek yada inkar etmek olmalıdır. Bu bir kenarda dursun.

Bundan önceki 2 yazımda da AİHM PERİNÇEK Kararının “Ermeni Soykırımının olmadığı” anlamına gelmediğini, fakat öyleymişçesine halka yutturulmak istendiğine ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin Soykırım suçunu geriye yürütmeyerek başka suçlar üzerinden hüküm kurduğuna değiniyorum. Şu kadar hakim şu yönde oy kullandı, şöyle dediler gibi apaçık ve istatistiksel veriler vererek bu durumu izaha çalışıyorum. Kaldı ki karar herkes tarafınca okunabilir internet üzerinden. Yine tanımlanan soykırım (jenosit) suçu ile meslektaşın son yazısında detaylandırdığı İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar benzer gibi görünseler de teknik anlamda oldukça farklılar. Bu sebeple jenosit suçunun ayrıca tanımlanması gerekiyor ve daha sonra bu yapılıyor.

Ama benim kendisinden “üstat, sevgili” diye bahsettiğim meslektaşım, hemen hemen her paragrafında yazılarımdan alıntılar olan yazısını “it ürür kervan yürür” diyerek bitiriyor. Bu aslında apaçık bir Basın Yoluyla İşlenen Hakarettir. Ve bu yazım AÇIK BİR SUÇ DUYURUSUDUR. Ben yine terbiyemi bozmadan ve bana yakışmayacak herhangi bir saygısızlıkta bulunmadan son kez bu konuya açıklık getirmeye çalışacağım.

Bakın tekrar tekrar söylüyorum. Ben Ermeni Soykırımı vardır diyemeyeceğim gibi Ermeni Soykırımı yoktur da diyemiyorum. Bunun tespiti bizim üstesinden gelebileceğimiz bir iş değil. Bunu objektif tarihçiler oturup genel-geçer veriler ortaya koyarak ortaya çıkarabilirler. Bugüne kadar böyle bir çalışma olmadığı için bu kadar hassas bir konuda kesin hükümde bulunamıyorum. Olaya benim gibi objektif bakabilen herkes de bu fikirde zaten. Ha evet ülkede ırkçılığın rahatça yapılabileceğine dair örnekler verdim ama sadece bunlardan yola çıkarak Ermeni Soykırımı vardır denebilir mi? Tabi ki hayır. Ben de demedim zaten ama sevgili meslektaşıma göre denebilir demek ki.

Örnekleri veriş amacım; en basit izahıyla “ırkçılık yapmadığımızı çekimserlerimiz dahil kimseye anlatamayız” anlamına geliyor. Bu daha bizim milenyumdaki halimiz. Okuma yazma oranının %10 larda olduğu bir dönem olan 1915lerde ayrımcılık yapmadığımızı nasıl izah edeceğiz dünya kamuoyuna?

Ben Ermeni Soykırımı vardır aha şunlar da delilleridir demeden Ermeni Soykırımını kabul etmiş gibi hatta ABD ve batı taraftarı bir emperyalist olarak yaftalandım meslektaşımca. Çünkü 2 kere 2 ye ABD de siz de 4 deseniz Amerikan uşağısınız onlara göre. Doğru olanı söyleseniz bile onların yanlışına katılmadınız çünkü. Kaldı ki tekrar tekrar söylüyorum, ben hiçbir zaman bu hususta net bir cevap vermedim. Yine yetmedi okumamakla, araştırmamakla yani cahillikle itham edildim. Kaldı ki meslektaşım bir önceki yazısında da diplomama laf atmıştı, ben yine alttan aldım. Görüyorsunuz ki almaya da devam ediyorum. Fakat sevgili meslektaşıma chewbecca defansında ısrarcı. Her yeni yazısında yazımdaki verileri değil, benim kişiliğimi çürütmeye çalışıyor çünkü. En azından benim kendisinden beklentim, kararın içerisinden alıntılar yapmaya çalışarak kendi iddialarını desteklemesiydi. Ama malumunuz, karar lehe hiçbir şey içermiyor.

Gelelim sonuca. Ermeni soykırımının olup olmadığı çeşitli doneler ortaya konularak iddia edilebilir. Meslektaşım bu konuda bilgiler verip kendi savını ortaya koymaktadır zaten. Ben ise bu yazım dahil hiçbir yazımda herhangi bir done ileri sürerek soykırım vardır yada yoktur demedim. Fakat Ermeni soykırımı her ne kadar tartışılabilir olsa da PERİNÇEK Kararı tartışmaya yer bırakmayacak kadar açıktır. Laf aramızda, herkesi hiddetlendiren de benim PERİNÇEK aleyhine yazıyor olmam. PERİNÇEK ZAFERİ halkın cahil yerine konulduğu bir yalandan ibarettir. Aslında hepimizin zekasına yapılmış bir hakarettir. Bizim halkımız zaten okumaz düsturuyla bu konuda isteyen istediğini söylemektedir. Kararın hiçbir yerinde zafer anlamına gelebilecek şekilde Ermeni Soykırımının olmadığı anlamına gelecek herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Karar internette bulunmaktadır. Ne bana ne de başkasına inanmayın, açın bizzat okuyun. Zafer mi değil mi siz karar verin.

Benim bu konuda söyleyeceklerim bunlardan ibarettir. Daha da bana küfür edilse (evet, ciddi ciddi bunu bekliyorum artık üsluptan ötürü) bile yeniden bu konuda yazmayacağım. Siz halkımıza sunmuş olduğumuz bilgiler ortada, uslüp ve etik anlayışı ortada. Vicdan sizde…