11 Ocak 2017 – Başgan

Kim derdi ki; HDP’li vekiller en yılmaz Cumhuriyet savunucusu kesilecek? Kim derdi ki, daha bir yıl önce “AKP ile HDP başkanlık konusunda” anlaştılar iftirasıyla oy toplayan MHP; önce defalarca karşı durduğu, yerin dibine soktuğu Başkanlık sistemi için 180 derece dönüp ölümüne mücadele edecek? Kim derdi ki meclisin orta yerinde HDP’liler MHP’lileri vatan hainliğiyle itham edecek?

Tarihin belki altın belki de kanlı harflerle yazacağı bir süreç geçiriyoruz Pazartesiden bu yana. Altın mı kan mı meclis karar verecek buna, göreceğiz. Vekiller neyi oyluyor, bu sistemin bizden götürüsü ne zaten anlatıyor ana-akım medya, ben tekrarlamayacağım size. Kimlerin ne için, nasıl mücadele ettiğini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Anayasa gereği gizli yapılması gereken oylamaya AKP’li vekiller 3’er 3’er girince CHP’li Tuncay ÖZKAN Meclis Başkanından bu duruma müdehale etmesini istiyor. Bir AKP’li vekil ise ÖZKAN’a “kendi oyu değil mi, bırakın nasıl isterse kullansın” diyor. Oysa açık bir şekilde lehe oy vermeyen AKP’li vekillerin FETÖ’cü ilan edileceği ilan ediliyor günlerdir TV programlarında. Bundan çekindiğinden midir bilinmez; AKP’li Bakan Recep AKDAĞ Anayasaya aykırı bir şekilde oyunu göstere göstere atıyor. CHP’li Levent GÖK, AKP’li Bakan Bekir BOZDAĞ’a “Fetullah GÜLEN’i savunan Bekir BOZDAĞ mısın yoksa ona düşman olan Bekir BOZDAĞ mı?” diye sorduğunda oturumu yöneten AKP’li başkan, göz kırpıp kafasını sallayarak “bırakın konuşsun” der gibi hareketler içerisine giriyor. Yani AKP’li kimliğinden görevi gereği olsa bile sıyrılamıyor. Meclis, bugüne kadar görülmemiş bir baskı ortamı içerisinde hayatta kalma mücadelesi veriyor yani.

Tarih bütün bunları yazacak… MHP’nin vezirlik için gayretini de, CHP’li ve HDP’li vekillerin demokrasi mücadelesini de… Sonuç ne olursa olsun; bizim tarihimiz yazmasa bile dünya tarihi yazacak bugünleri… Sadece 1 oylama ile belkide PKK’nın 30 yılda ülkeye vermiş olduğu zarardan daha büyüğünü verecek MHP. Tarih elbet yazacak bunları…

Meclisin nasıl kendi yetkilerini tek bir kişiye teslim ettiğini, kimlerin bunu desteklediğini kimlerin desteklemediğini, hepsini yazacak tarih. Olup bitince geçecek, adları dah, anılmayacak sanıyorlar ama öyle olmayacak. Belki de torunları bile utanacak dedelerinden. Her gün zulüm görenlerin ahını alacaklar. Pişman olacaklar…

4 tane liramız 1 Euro alabiliyorken, dolar 1 yıl içerisinde 1 liradan daha fazla artmışken başkanlık nerden çıktı? Zaten fiili durum böyle dediğiniz 2014 yılından beridir, ne kattı fiili başkanlık bu ülkeye ki, anayasal olarak da başkanlık sistemine geçmek istiyorsunuz? Kimin iktidarı döneminde oldu bütün bu patlamalar, öldü onlarca insan? Devlet büyüklerinin açıklama yapma gereği bile duymadıkları 2 askerimizin diri diri yakılması olayı, kimlerin yanlış hesapları sonucu gerçekleşti? Turistlerin terörden kaçmasıyla sekteye uğrayan turizm, enerji krizi ile karşı karşıya kalan ve zaten döviz ile ithal edilen hammadde/parçalarla iş yapan sanayi, Rusya krizi ile dibe vuran ihracatçılar, sürekli borçlandırılıp ağır vergi yükü altında ezilen küçük esnaf, işsizliğe mezun olan üniversiteliler, vatan toprakları dışında vatan savunmasıyla doğrudan alakalı olmadığı halde bir bir yitirdiğimiz mehmetçik, tutuklanan aydınlarımız, gazeteciler kimin eseri? 40 sorudan 2 net çıkarabilen geleceğimiz kimin eseri?

Devlet kadrolarına kendi yerleştirdikleri FETÖ’cülerle mücadele için bizi OHAL’e mahkum edenler kimler? Kendileri koyun koyunayken bile FETÖ’ye karşı duranları, şimdi iktidarı eleştirdi diye FETÖ’cülükle suçlayanlar kimler? FETÖ’yle mücadele ediyoruz ayağına FETÖ’cü olduğunu açık açık ikrar edenleri etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırmak suretiyle serbest bırakıp, FETÖ’yle ilgili gram bilgisi olmadığından itirafçı olamaması dolayısıyla etkin pişmanlıktan yararlandırılmayıp ceza evlerinde çürümeye terkedenler kimler?

Sen ya sıradan vatandaş. Senin de eserin var bütün bunlarda. Bu kadar haksızlığa; “aman kızım memur olsun, oğlum ihale alsın” diye ses çıkarmayanlar, mülakatlarda elenmemek için bütün bunlara susan öğretmenler, hakimler, savcılar vicdanınız rahat olacak mı korktuğumuz hatta sizlerin de korktuğu başınıza gelince? Gerçekten böyle bir dünyaya mı çocuk getirmek istiyorsunuz? “Benim 1 oyum var o da hayır” demekle “ben sıradan vatandaşım, elimden ne gelir” demekle kurtulamazsın. Sesini çıkar ki, sesinizi çıkarın ki; avaz avaz bağıranlar, susturulmak için uğraşılanlar boşa emek sarfetmediklerini, yalnız olmadıklarını bilsinler. Kahvede, rakı masasında küfretmekle kurtarılmıyor demokrasi unutma. Zaten “AKP de MHP de fire verecek, geçmez bu sistem meclisten” deme kardeşim, 338 kabul oyu ile başlandı bu görüşmelere zaten, aklında bulusun.

Referandumdan sonrası aydınlık değil, unutmayın…