11 Ekim 2017 – Ocak Dışısın

Pelikan Darbesini (Kılıçdaroğlu’nun söylemi ile Saray Darbesini) bir çoğunuz hatırlarsınız. Mayıs başında bir internet sitesinde yayınlanan “Pelikan Dosyası” isimli yazı ile dönemin başbakanı Davutoğlu Ahmet Hoca, kendilerini “Reis için canını feda edecekler” şeklinde isimlendiren kimselerce hunharca eleştirilmişti. Sonrasında da aynı ay içerisinde “Benim tercihim değildi” diyerek Başbakanlıktan istifa ettiğini duyurmuştu.

2 – 3 hafta önce kadar da İstanbul’un 13 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ; “Siyasette kırgınlık olmaz. Kırgınlığım yok.”, “Hata ile ihanetin birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez.” sözleriyle istifa ettiğini ilan etti. O tarihlerde yukarıdan kendisinin istifa etmesinin istendiği çokça iddia edilse de buna ilişkin herhangi net bir açıklama yoktu.

Geçtiğimiz hafta ise aralarından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının da bulunduğu bir kaç belediye başkanının da yukarıdan istifasının istendiği iddiası gündeme oturmuştu. Bunlarda Düzce Belediye Başkanı istifa ederken, Balıkesir Belediye Başkanının “İstifa etmiyorum, isterseniz siz görevden alın” diyerek istifaya yanaşmadığı iddia edildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ise tam da bu söylentilerin ortasında Cumhurbaşkanından randevu talep edip, plansız bir şekilde görüştü. Çıkışında ise sosyal medyadan Beştepe’nin karışısına bir müze yapacağını duyurdu. Şaka gibi değil mi?

Şimdi gelelim asıl meselemize. Bu kişiler bir kabahat işlemiş ve istifaları istenmiş olabilir ya da günahlarını almış olmayalım belki de başka sebepleri vardır. Fakat bu kimselerin neden istifa ettiğini veya ettirildiğini, bırakın bizi, o ilde yaşayan seçmenlerin bilmesi gerekmez mi?

Hani milli irade? Halkın seçtiği belediye başkanları neden bu kadar dedikodulu bir ortamda sağır sapır istifa ediyorlar? Yoksa milli iradeden anlamamız gereken; kral seçip, ona itaat etmek mi? Vatandaş niye oy kullanıyor madem, seçtikleri Belediye Başkanları somut bir açıklama olmadan görevden bu kadar basit alınabiliyorsa? Yoksa neden görevden alındıkları saklanması gereken ya da birilerinin başını derde sokabilecek türden bir sır olduğu için mi, halkla paylaşılmıyor? Tankların önüne yatmak mıdır sadece milli irade? Başka sorum yok efendim…

Görünen o ki, bu istifaların sayısı gittikçe artacak ve biz ne olup bittiğini ancak kaybedeceği bir şey kalmayan kimseleren öğreneceğiz, demedi demeyin…