10 Ağustos 2016 – Utanacaksınız

Bazı aydınlarımız var, sizler de en az benim kadar tanıyorsunuz onları. İlla kendi bildikleri doğrudur, sadece onlar araştırıyordur, kendi fikirlerini benimsemeyenler ise ya cahildir ya da araştırmıyordur. Farklı bir yol izleyip bu sefer; daha önce oldukça fazla denenip, laf anlatılamaması sonucu vazgeçmeyle sonuçlanan izahat verme, doğru yolu gösterme gibi girişimlerde bulunmayacağım. Kimseye “yanlış düşünüyorsun” yada “ben doğru düşünüyorum” telkininde bulunmayacağım. Bu yazımın yazılış amacı tamamen ileride “bakın ben sizi daha o günlerden uyarmıştım” diyebilmek.

Utanacaksınız, yakındır utanacaksınız. Gün gelip mevcut iktidar yine ABD ile aynı saflarda yer alınca utanacaksınız. ABD karşıtı olmalarının geçici bir durum olduğunu farkedemediğiniz yada farkedip de bilmezden geldiğiniz için utanacaksınız. Hiç inandırıcı olmasa da sizle aynı çizgiye geldiklerine “inanmak istediğiniz” için utanacaksınız.

Darbe karşıtı ya da demokrat olduğunuz için malum partiyi desteklemek zorunda değilsiniz. ABD karşıtı olmanız da sizi o partiden yapmaz. Düşmanlarınızın, kaygılarınızın, hedeflerinizin aynı olması onların hatalarını gözardı etmenizi gerektirmez. Sizle ortak “neyi” amaçladıklarına odaklanmayın, “neden” amaçladıklarına odaklanın. Onlar da sizin gibi emperyalizmle mücadele için mi ABD’ye karşı cephe alıyorlar sanıyorsunuz? Yoksa artık ABD tarafından istenmedikleri için mi?

Ey ulusalcı! Görme demiyorum, hobi olarak yine gör şu aşağılık büyük resmi. Yalnız büyük resmi görürken de detayları gözden kaçırma. Misal demokrasinin amaç olarak mı yoksa araç olarak mı kabul gördüğünü bir düşün hele. 15 Temmuz; demokrasiye karşı yapıldığı için mi yoksa malum partiye yapıldığı için mi bu kadar bağrış çağırış sizce? Muhalafetteki partinin lideri, yavru muhalefetteki partinin vekilleri kaset skandallarıyla götürüldüğünde, ordunun fiilen ele geçirilmesinde, kozmik odalar CIA ile iliştirilen bir örgüt mensubu hakimlerce kurcalandığında darbe olmayan eylemler 17-25 Aralıkta mı darbe oldu?

Darbe girişimi gerekçesi ile ilan edilen OHAL ile, mevcut iktidarın belkide 10 yılda yapamayacağı radikal değişiklikleri hiç bir muhalif duruş olmaksızın nasıl zorlanmadan geçirdiğini görmüyor musunuz? Ordunun, yargının, memuriyetlerin yeniden dizaynı hiç ürkütmüyor mu sizi?

Gelin bir büyük resim de ben çizeyim size görmeniz için. Malum bağımlılığınız var büyük resmi görmekle alakalı. Belki de ABD tarafından fişeklendiği iddia edilen bu darbe girişimi mevcut iktidarı götürmek üzerine değil, onu korkutup orduyu sivilleştirmesi üzerinedir, olamaz mı? Bu komplo teorisiyle biraz oyalananın isterseniz. Bu doz sizin için bir müddet yeterli yanılmıyorsam.

Nihayet; darbe karşıtı olmakla, iktidar yalayıcısı olmak farklı şeylerdi en son baktığımda. He ama darbe karşıtı olmak bahane ise bilemiyorum…