09 Eylül 2015 – 400

Dün olanlar hepinizin malumu. Açıklanan rakamlara göre Yüksekovadaki şehit sayısı, Pazartesi saat 11 itibariyle hala bilinmiyor. Neden oldu malumunuz. Zaten uzun zamandır yazıyoruz. Gelelim nasıl olduğuna.

Saat 19:00. Geçici Başbakan Davutoğlu Türkiye-Hollanda maçını izlemek için Konyada. Maçın başından sonuna kadar orada. Yanında ne olup bittiğinden habersiz bir şehit çocuğu ile kameralara el sallamanın dışında maça da bakıyor.

Saat 20:30. Yüksekovadaki olayla ilgili sosyal medyada (twitter, ekşisözlük) yavaş yavaş haberler yer almaya başlıyor. Bilgi verenlerin dayandırdıkları kaynaklar bölgede yaşayanlar veya bölgede görev yapan kolluk kuvvetleri.

Saat 21:30. Haber ajansları yavaş yavaş son dakika gelişmesi olarak bilgi vermeye başlıyorlar.

Saat 21:49. Cumhurbaşkanı ATV’deki canlı yayında aynen şu cümleleri sarfediyor: “400 milletvekili alabilecek veya bir anayasayı inşaa edebilecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı durum bugün çok daha farklı olurdu.”

Bu saatlerden biraz öncesine dönelim.

Saat 18:03. (Geçici başbakanın şehit çocuğunun elini tutarak kameralara el salladığı milli maç başlamadan 57 dakika önce) PKK’ya yakın bir haber sitesinde (anfnews) “HPG: Geliye Doski’de 15 asker öldürüldü, çok sayıda silah kaldırıldı” başlıklı ve tamamiyle Türkçe bir haber paylaşıyor. Haberin içeriğinde de çatışmanın saat “15:00” sıralarında gerçekleştiği yer alıyor.

Saat 18:31. (Geçici başbakanın gülücükler dağıttığı milli maç başlamadan 29 dakika önce) Mustafa ÖZKAN (@yirmikirkbes) isimli Twitter kullanıcısı Twitterda şu mesajı paylaşıyor: “dağlıca tabur komutanı ve 6 asker şehit düştü medyada neden haber yok!”

Ve en nihayetinde;

Pazartesi saat 02:20. TSK resmi sitesinden olayı duyuruyor. Çatışmanın “15:00’da” gerçekleştiğini doğruluyorlar.

Şimdi sizin de aklınızdaki bir kaç soruyu seslendirmek istiyorum:

Saat 15:00’da olduğu çift taraflı olarak teyit edilen çatışmadan saat 19:00’daki maça mutlu mesut giren Geçici Başbakan’ın haberi olmayabilir mi? Haber varsa gülümsemeye ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde neden gülücükler dağıttığını bilmek isteriz. Yok eğer bilmiyorsa, o yere göğe sığrdıramadıkları Fidan’ın MİT’i neden var? Ya da Ankaradaki karargah neden durumdan kendisini haberdar etmedi?

Saat 15:00’da gerçekleşen ve şehitlerimizin olduğu çatışmadan haberdar olduğunu varsayalım. Neden maç programı iptal edilmedi? İlla orada ne olup bittiğinden habersiz o şehit çocuğunun mahsunluğu mu kameralara gösterilmeliydi? Nasıl gol atıldığında sevinilebildi?

Yazıyı kaleme almaya başladığım Pazartesi saat 11:00’e kadar neden hala ölü sayısı açıklanmadı?

Ve son olarak; neden hepimiz ölü sayısını bilmek için yanıp tutuşurken, ölü sayısı yerine bütün bunların olmaması için gerekli milletvekili sayısı zikredildi?