04 Nisan 2018 – Yetmez Ama Evet

Gelelim uzun süredir yazmak istediğim ancak bir türlü kısmet olmayan yetmez ama evetçilere. İlçemizde de eser miktarda bulunan ve kendini “sosyal demokratın ötesinde solcu” olarak nitelendirmekten gocunmayan bu vatandaşlar, hatırlayacağınız üzere 2010 Anayasa referandumunda iktidar partisinin getirdiği ve genellikle yargı erki üzerinde düzenlemeler içeren değişikliği “açık açık ve propaganda yapmak suretiyle kanal kanal gezerek, gazete köşelerini doldurarak” desteklemişlerdi.

Evet demelerinin gerekçesini ise 80 Darbesi faillerinin yargılanması özelinde ve “askeri vesayetin ve jüristokrasinin* tasfiyesi ile sivil demokrasiye geçiliyor olması” iddiası ile izaha kalkışmışlardı. Yer yer asker düşmanlığına varan açıklamaları ise, ergenekon ve balyoz soruşturmaları dönemine denk geldiği için toplum tarafından yadırganmıyor, aksine büyük çapta kabul görüyordu.

O dönemler üniversite 2. sınıf öğrencisi, 20’li yaşların başında heyecanlı bir genç olarak bu yaşananlar aklımda yetmez ama evetçilerin asker düşmanlığı şeklinde kazınmış nedense. Amaçlarının daha nitelikli demokrasi, daha kuvvetli kuvvetler ayrılığının gerçekleşmesinden çok sanki rövanşist bir tutum sergilemek olduğunu düşünüyordum. Zira kendileri de bu durumu “askerin kışlaya çekilmesi gerekiyor” şeklinde izah ederek, sanki asker devletin tepesinde oturuyormuş gibi ithamda bulunuyorlardı.

Gelelim neden bugün bu konuya değindiğime… Dün Ak Parti Genel Başkanı Sn Recep T. ERDOĞAN ilimizdeki parti kongresine katıldı. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı sıfatıyla mehmetçiği ziyaret etti. Muhtemelen askerlere moral olması açısından, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan kamuflajla gerçekleşti bu ziyaret.

Her ne kadar sosyal medyada “taze darbe yapmış afrikalı lider”, “tipik ortadoğulu tek adam”** benzetmeleri yapılsa da, Sayın Cumhurbaşkanını askeri kamuflaj içinde mehmetçiğe destek verirken görmek beni şahsen mutlu etti. Ancak kendimi merak etmekten de alıkoyamadım. Peki Yetmez Ama Evetçiler ne düşünüyorlardır sizce? Ya da şöyle sorayım; sayın yetmez ama evetçi, ne diyorsun bu duruma? Mühürü evete basarken gayet gevrektin ne oldu şimdi? Askeri vesayet bitecek diye yerinde duramıyordun, ne oldu?

Velhasıl, mevcut durum gereği yazabileceklerim bunlarla sınırlı. Darısı diğer kendini “sol” olarak tanımlayan ama aldığı oy oranı %1 bile değilken iktidar partisinin “kendi çizgisine geldiğini” iddia eden diğer oluşumlara… Umarım tarih bana sizleri de böyle yazma şansı vermez…

jüristokrasi: hakimlerin verdikleri kararlarla kanunların yerine geçerek hukuku değiştirmesi
https://eksisozluk.com/recep-tayyip-erdoganin-kamuflaj-giymesi–5609932?a=nice&p=3*