04 Ekim 2017 – Şekilsiniz ya Zamına

Modern Türk Tarih Yazımının “Almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık” söyleminden sonra bilinen en ağır söylemlerinden biridir “Halk ağır vergiler altında eziliyordu” söylemi. Aynı zamanda bu söz, geçtiğimiz haftaya kadar sadece bir klişeydi.

Geçen haftaya kadar diyorum çünkü artık komik ve klişe bir söylem olmaktan çıktı. Yeni gelen 15 Temmuz Arakan ve Kalkınma paket… pardon orta vadeli ekonomi planını hepiniz biliyorsunuzdur. Geçtiğimiz hafta TV’lerde nelere ne kadar zam yapıldığı ziyadesiyle tartışıldı zira. 2018 itibariyle; binek otomobillerden alınan MTV’ye %40, 3. dilimdeki gelirler için gelir vergisine %11, şans oyunlarından alınan vergiye %100 oranında zam yapıldı. Zamları duyduktan sonra sigara yakmak isterseniz 2 kez düşünmeniz gerekiyor. Zira, artık sigara kağıdından ÖTV alınacak. Yine de çok şükür, sigara kağıdı ile birlikte tuvalet kağıdından da ÖTV alınsaydı ne olurdu halimiz alimallah…

Bir tek kulak arkamız kaldı dediğinizi duyar gibiyim ama yapacak bir şey yok. Şehit haberlerine duyarsızlaştığımız gibi zamlara da duyarsızlaştık çünkü. (Sahi IŞİD 2 mehmetçiğimizi yakarak şehit etmişti, açıklama filan yapıldı mı çok takip edemedim?)

Bu kadar zama muhalefet neden ses etmiyor peki? Söyleyeyim, ya medya özgürlüğü o kadar çok ilerledi ki, gözden kayboldu; ya da muhalefet iktidarın yıpranması ve halk desteğini kaybetmesi için vergi zulmüne şimdilik ses etmiyor, bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey ise, zaten fazla olan vergiler daha da arttı, orta sınıf vergiye ve sigorta primine çalışır hale geldi. Bu durum aslında çok da uzun değil, orta vadede bir ekonomik krize yol açabilir. Ya da belki de zaten bir kriz vardır da üzeri örtülüyordur bilemiyorum.

Peki vergiler neden bu kadar çok zamlandı diye soracak olursanız cevabı kesinlikle düşündüğünüz gibi değil derim. Evet devletin paraya ihtiyacı var ama sebep bu değil. Sebep halkın tepkisizliği. Birileri çıkıp hadi bir şeyler yapalım bu zamlara karşı deseler, arkasından 10 kişi gider ya da gitmez. Çünkü FETÖ’cü, PKK’lı, DHKP-C’li olarak itham edilmek, hiç bir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Çekerler fişimizi alimallah.

Ha, ben etkileniyor muyum bu zamlardan? Tabi ki hayır… Ben hep 44 numara ayakkabı kutusu kullanıyorum zira…

Sağlıcakla kalın…